SIMPOZION REGIONAL „PERSPECTIVE ȘI EXPERIENȚE ÎN EDUCAȚIA INCLUZIVĂ”, EDIȚIA a IV-a

by / joi, 15 aprilie 2021 / Published in Comunicari, Evenimente

Stimați colegi,

Inspectoratul Școlar Județean Constanța și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Constanța, în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Constanța și Facultatea de Psihologie și Științele Educației din cadrul Universității „Ovidius” din Constanța, organizează Simpozionul Regional ,,Perspective și experiențe în educația incluzivă”, Ediția a IV-a.

Organizarea acestui eveniment are ca scop valorificarea experiențelor din mediul școlar incluziv în abordarea problematicii elevilor cu cerințe educative speciale, având ca grup țintă: cadre didactice interesate de această problematică, preșcolari și elevi din unitățile de învățământ, studenți.

Simpozionul se va desfășura în data de 14 mai 2021, la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Constanța, Bulevardul Mamaia, nr. 193 și online.

Secțiuni:

I. Metode interactive în educaţia incluzivă – sesiune de comunicări/ lucrări ştiinţifice – termen de transmitere lucrări: 7 mai 2021.

II. Educaţia incluzivă aplicată – exemple de bune practici – sesiune de comunicări/ lucrări ştiinţifice – termen de transmitere lucrări: 7 mai 2021.

III. Eu în școala incluzivă– concurs de lucrări artistice tematice – termen de depunere lucrări: 29 aprilie 2021

IV. Webinarii susținute de specialiști în domeniu:

Interval orar: 10.30 – 12.30

Modelări comportamentale ale cadrelor didactice care lucrează cu elevii cu CES

– Lect. univ. dr. Damian Totolan, Universitatea „Ovidius” din Constanța – Facultatea de Psihologie și Științele Educației

– Prof. logoped dr. Ecaterina Totolan, CJRAE Constanța

Educația incluzivă: aspirații  și realități

– Prof. univ. dr. Traian Vrăsmaș, Universitatea „Ovidius” din Constanța – Facultatea de Psihologie și Științele Educației

Interval orar: 12.30 – 14.30

Șanse egale pentru elevii cu CES

– Prof. psihopedagog Georgiana Soare, C.Ș.E.I. „Delfinul” Constanța

– Prof. psihopedagog Adina Sandu, CJRAE Constanța

Tehnici creative în activitățile cu copiii cu CES

– Prof. consilier școlar dr. Tatiana Barbaroș, CJRAE Constanța

Să aud, să văd, să simt, să comunic

– Psiholog psihoterapeut Cristinel Bălan

Înscrierile vor fi confirmate/înregistrate în limita numărului de locuri disponibile. Înscrierea la webinarii se va face până la data de 29 aprilie 2021 – prin completarea datelor solicitate și selectând un webinar din fiecare interval orar – , accesând link-ul: https://forms.gle/dqzvudK4Wb3XAzEz8

Regăsiți, mai jos, Regulamentul de organizare și desfășurare a Simpozionului Regional ,,Perspective și experiențe în educația incluzivă”.

În numele echipei de organizare,

Director CJRAE Constanța,                                                               Coordonator CJAP,

Prof. consilier școlar drd. Irina Ermolaev                       Prof. consilier școlar Laura Elena Secu