Evaluarea psihosomatică pentru anul școlar 2017-2018

by / miercuri, 22 februarie 2017 / Published in Comunicari

Conform Calendarului înscrierii în învățământul primar în anul școlar 2017-2018, aprobat prin OMEN nr. 3247/14.02.2017, evaluarea preșcolarilor se va realiza în perioada 22 februarie – 14 martie 2017, în  41 de centre (17 în municipiul Constanța, 24 în județ).
Copiii, însoțiți obligatoriu de părinți/tutori legali, se pot prezenta la oricare dintre centrele stabilite.
Pentru centrul de evaluare CJRAE Constanța, părinții pot face programare pentru realizarea evaluării copiilor la numărul de telefon 0341.451.783, în intervalul orar 10.00-18.00.Pentru celelalte 40 centre de evaluare, numerele de telefon se regăsesc în anexa 1.
În vederea realizării evaluării copiilor, părinţii/tutorii legali vor prezenta, la evaluare, următoarele documente:
–   o adeverinţă de la medicul de familie/pediatru prin care se atestă că preşcolarul este ,,clinic sănătos”/,,apt pentru şcoală” sau certificat de încadrare într-o categorie de persoane cu handicap (acolo unde este cazul);
–   certificatul de naştere al copilului în original/copie.

Evaluarea copilului se va realiza în prezenţa părintelui/tutorelui legal care îl însoţeşte.

Rezultatul evaluării psihosomatice va fi comunicat în scris, în aceeaşi zi, părintelui care a solicitat evaluarea.

Rezultatul evaluării nu poate fi contestat.

Director CJRAE Constanţa,                                                                                                             Coordonator CJAP Constanţa,
Prof. psih. drd. Irina ERMOLAEV                                                                                                   Prof. psih. Laura Elena SECU

Documente Atasate:

OMEN 3247 inscriere invatamant primar

Anexa 1_Centre_si_precizari_evaluare_psihosomatica_inscriere_2017-2018

One Response to “Evaluarea psihosomatică pentru anul școlar 2017-2018”

You must be logged in to post a comment.